KONIE
W związku z podpisanym, w dniu 23 grudnia 2024 r. Porozumieniem w sprawie współpracy w zakresie realizacji programów ochrony zasobów genetycznych koni pomiędzy Polskim Związkiem Hodowców Koni a Instytutem Zootechniki PIB, oraz w nawiązaniu do wcześniej prowadzonych rozmów z Polskim Związkiem Hodowców Koni, informujemy o podjęciu decyzji o zmianach zapisów programów ochrony (POZG).
- zamiast zapisu:
„(…) w ciągu każdych 5 lat uczestnictwa klaczy w POZG co najmniej jeden potomek hodowlany (klacz lub ogier) spełniający warunki POZG będzie musiał być wpisany do księgi głównej klaczy lub księgi głównej ogierów, a klacz, która nie będzie spełniała tego warunku, nie będzie mogła być dalej kwalifikowana do POZG, do momentu spełnienia tego warunku PZHK przyjmuje powyższy zapis.
będzie obowiązywał:
„(…) w ciągu każdych 10 lat uczestnictwa klaczy w POZG co najmniej jeden potomek hodowlany (klacz lub ogier) spełniający warunki POZG będzie musiał być wpisany do księgi głównej klaczy lub księgi głównej ogierów, a klacz, która nie będzie spełniała tego warunku, nie będzie mogła być dalej kwalifikowana do POZG, do momentu spełnienia tego warunku PZHK przyjmuje powyższy zapis.
- Klacze rasy śląskiej, które otrzymały wpis do księgi głównej po 1 stycznia 2022 r., a które z przyczyn losowych lub niezależnych od właściciela nie będą mogły zaliczyć stacjonarnej próby zaprzęgowej będą miały możliwość odroczenia terminu zaliczenia próby do końca roku kalendarzowego, w którym klacz kończy 9 lat, pod warunkiem uzyskania zgody Grupy Roboczej IZ-PIB.
- Dla klaczy w typie sztumskimi i/lub sokólskim dopuszczono dwie dodatkowe próby alternatywne:
- wierzchową polową próbę dzielności (pod siodłem)
- wysiłkową próbę uciągu (ciągnięcie kłody)
- Klacze w typie sztumskimi i/lub sokólskim, które zostały pozytywnie ocenione podczas przeglądów w latach 2021-2022, zostały zwolnione z obowiązku zaliczania zaprzęgowej próby użytkowości.
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy uprzejmie informuje, że zmiany wprowadzone we wszystkich programach ochrony zasobów genetycznych koni od 2023 roku, dotyczące potwierdzenia pochodzenia za pomocą badań genetycznych 2 źrebiąt spełniających warunki programu ochrony oraz uzyskania 1 potomka hodowlanego, w ciągu 5 lat uczestnictwa w programie ochrony dla każdego osobnika, obowiązują tylko i wyłącznie hodowców, którzy rozpoczęli zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w roku 2023 i kolejnych latach. W przypadku, gdy klacz/ogier nie spełni powyższych wymagań w trakcie 5 lat uczestnictwa w programie ochrony, nie otrzyma kwalifikacji na następne lata do momentu spełnienia wymagań.
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy uprzejmie informuje, że zapis określony w Programach ochrony dla koni kn, hc, młp., wlkp.,śl. w szczegółowych warunkach pkt.10 Zasady organizacji i realizacji Programu ochrony podpunkt Ogiery pkt.6. „płatność z tytułu krycia klaczy objętych programem ochrony będzie przysługiwała…młodym ogierom, które zaliczyły zasadniczą próbę dzielności oraz zostały ocenione przy wpisie na min. 80 pkt. bonitacyjnych w tym 14 pkt. za typ” dotyczy tylko młodych ogierów, które uzyskały wpis do księgi głównej w roku poprzedzającym wejście do programu ochrony.
PROGRAMY OCHRONY
Zobacz aktualnie obowiązujące programy ochrony zasobów genetycznych koni Więcej >>
DOKUMENTY
Pobierz wnioski, oświadczenia, wykazy klaczy Więcej >>
KONTAKT
Dane teleadresowe Więcej >>
RASY
Rasy objęte programem ochrony zasobów genetycznych Więcej >>