KONIE
Informacja dla hodowców w sprawie obowiązku potwierdzania pochodzenia źrebiąt od klaczy programowych dla koni ras prymitywnych i szlachetnych
Zgodnie z obowiązującymi zapisami dotyczącymi zasad organizacji i realizacji programów ochrony koni ras prymitywnych i szlachetnych klacze uczestniczące w programie ochrony:
- w ciągu każdych z kolejnych 5-letnich okresów uczestnictwa w programie ochrony rodzą co najmniej dwa źrebięta (po ogierze z listy dopuszczonym do krycia klaczy w programie ochrony), opisane i ocenione pod matkami (…) i odchowują je do wieku co najmniej 2 miesięcy; z tym że pierwsze źrebię ma być urodzone w ciągu każdych pierwszych 2 lat uczestnictwa w programie. Od 1 stycznia 2023 r. źrebięta muszą być ocenione pod matkami na co najmniej 6,0 pkt., gdzie ocena jest średnią ocen cząstkowych za poszczególne cechy (po 10 pkt. za typ, budowę, zdrowie i rozwój oraz ruch) i wynosi maksymalnie 10 pkt.,
- pochodzenie potomstwa, urodzonego w ramach programu ochrony (każde 2 sztuki od klaczy na każde kolejne 5 lat), musi być potwierdzone na drodze badań DNA wykonanych w upoważnionym laboratorium,
Zapisy programu ochrony oznaczają, że wszystkie klacze, które już realizują program ochrony w okresie dwóch lat tj. od 15 marca 2023 r. do 14 marca 2025 r., aby nadal kontynuować uczestnictwo w programie ochrony, powinny mieć w tym okresie co najmniej jednego źrebaka odchowanego do co najmniej dwóch miesięcy, opisanego, ocenionego na wymaganą liczbę punktów i mającego potwierdzone pochodzenie na drodze badań DNA. Następny źrebak spełniający takie warunki będzie wymagany w kolejnych trzech latach uczestnictwa klaczy w programie ochrony (również wymagane będzie potwierdzenie pochodzenia tego źrebaka).
W związku ze zgłoszonymi uwagami na szkoleniu przeprowadzonym z pracownikami okręgowych związków hodowców koni w dniu 05.02.2025 r. Instytut informuję, że wyjątkowo podczas kwalifikacji takich klaczy na 2025 r. dopuści możliwość zakwalifikowania warunkowo, ale tylko na rok klaczy, która w wymaganym okresie dwóch lat ma co najmniej jednego źrebaka odchowanego do co najmniej dwóch miesięcy, opisanego, ocenionego na wymaganą liczbę punktów, ale nie mającego potwierdzonego pochodzenia na drodze badań DNA. Hodowca będzie zobowiązany do końca 2025 r. potwierdzić pochodzenie posiadanego źrebaka. Jeżeli wymóg ten nie będzie spełniony, to taka klacz nie będzie zakwalifikowana do programu ochrony na kolejny 2026 rok, już bez możliwości odwołania.
Informacja dotyczącą zgłaszania ogierów na listy do krycia klaczy uczestniczących w programie ochrony koni ras prymitywnych i szlachetnych.
Przypominamy, że klacze uczestniczące w programie ochrony mogą być stanowione wyłącznie ogierami z listy ogierów przedstawionej każdego roku przez Polski Związek Hodowców Koni do akceptacji Instytutu w terminie do 28 lutego i następnie opublikowanej na stronie internetowej Polskiego Związku Hodowców Koni.
Wszystkie ogiery, przewidziane do krycia klaczy zakwalifikowanych do Programu, zgłaszane są przez Hodowcę/Posiadacza co rocznie do macierzystych OZHK, które następnie zgłaszają je do PZHK. Po zweryfikowaniu ogierów przez PZHK, Instytut zatwierdza zbiorcze listy ogierów mogących kryć klacze w programie ochrony. Główne listy ogierów dopuszczonych do krycia klaczy programowych na dany sezon kwalifikowane są przez Instytut na dzień 15 marca każdego roku.
W przypadku młodych ogierów, które uzyskały wpis do księgi stadnej danej rasy po terminie głównej kwalifikacji tj. po 15 marca oraz starszych ogierów mających już wpis do księgi, ale zgłoszonych przez właścicieli do krycia klaczy uczestniczących w programie ochrony po 15 marca, przewidziany jest kolejny termin zgłaszania do Instytutu zbiorczej listy takich ogierów przez PZHK (również za pośrednictwem OZHK) do 30 czerwca danego roku. Instytut po zakwalifikowaniu tych ogierów uzupełnia główne listy według zasady:
- młode ogiery dostają zgodę do krycia klaczy programowych od daty wpisu do księgi stadnej
- starsze ogiery dostają zgodę do krycia klaczy programowych od daty zgłoszenia ogiera przez właściciela do OZHK.
Kolejnym terminem uzupełnienia głównej listy ogierów dopuszczonych do krycia klaczy w programie ochrony jest 30 listopada. Wówczas, według przedstawionych powyżej zasad, mogą być zgłaszane i kwalifikowane młode ogiery, które uzyskały wpis do księgi stadnej po 30 czerwca oraz starsze ogiery zgłoszone po 30 czerwca do krycia klaczy programowych przez właścicieli do OZHK.
W związku z podpisanym, w dniu 23 grudnia 2024 r. Porozumieniem w sprawie współpracy w zakresie realizacji programów ochrony zasobów genetycznych koni pomiędzy Polskim Związkiem Hodowców Koni a Instytutem Zootechniki PIB, oraz w nawiązaniu do wcześniej prowadzonych rozmów z Polskim Związkiem Hodowców Koni, informujemy o podjęciu decyzji o zmianach zapisów programów ochrony (POZG).
- zamiast zapisu:
„(…) w ciągu każdych 5 lat uczestnictwa klaczy w POZG co najmniej jeden potomek hodowlany (klacz lub ogier) spełniający warunki POZG będzie musiał być wpisany do księgi głównej klaczy lub księgi głównej ogierów, a klacz, która nie będzie spełniała tego warunku, nie będzie mogła być dalej kwalifikowana do POZG, do momentu spełnienia tego warunku PZHK przyjmuje powyższy zapis.
będzie obowiązywał:
„(…) w ciągu każdych 10 lat uczestnictwa klaczy w POZG co najmniej jeden potomek hodowlany (klacz lub ogier) spełniający warunki POZG będzie musiał być wpisany do księgi głównej klaczy lub księgi głównej ogierów, a klacz, która nie będzie spełniała tego warunku, nie będzie mogła być dalej kwalifikowana do POZG, do momentu spełnienia tego warunku PZHK przyjmuje powyższy zapis.
- Klacze rasy śląskiej, które otrzymały wpis do księgi głównej po 1 stycznia 2022 r., a które z przyczyn losowych lub niezależnych od właściciela nie będą mogły zaliczyć stacjonarnej próby zaprzęgowej będą miały możliwość odroczenia terminu zaliczenia próby do końca roku kalendarzowego, w którym klacz kończy 9 lat, pod warunkiem uzyskania zgody Grupy Roboczej IZ-PIB.
- Dla klaczy w typie sztumskimi i/lub sokólskim dopuszczono dwie dodatkowe próby alternatywne:
- wierzchową polową próbę dzielności (pod siodłem)
- wysiłkową próbę uciągu (ciągnięcie kłody)
- Klacze w typie sztumskimi i/lub sokólskim, które zostały pozytywnie ocenione podczas przeglądów w latach 2021-2022, zostały zwolnione z obowiązku zaliczania zaprzęgowej próby użytkowości.
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy uprzejmie informuje, że zapis określony w Programach ochrony dla koni kn, hc, młp., wlkp.,śl. w szczegółowych warunkach pkt.10 Zasady organizacji i realizacji Programu ochrony podpunkt Ogiery pkt.6. „płatność z tytułu krycia klaczy objętych programem ochrony będzie przysługiwała…młodym ogierom, które zaliczyły zasadniczą próbę dzielności oraz zostały ocenione przy wpisie na min. 80 pkt. bonitacyjnych w tym 14 pkt. za typ” dotyczy tylko młodych ogierów, które uzyskały wpis do księgi głównej w roku poprzedzającym wejście do programu ochrony.
PROGRAMY OCHRONY
Zobacz aktualnie obowiązujące programy ochrony zasobów genetycznych koni Więcej >>
DOKUMENTY
Pobierz wnioski, oświadczenia, wykazy klaczy Więcej >>
KONTAKT
Dane teleadresowe Więcej >>
RASY
Rasy objęte programem ochrony zasobów genetycznych Więcej >>